جاذبه های لرستان

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک بر روی یک تپه سنگی که در شهر خرم آباد و در نزدیکی رود خرم رود (یا رودخانه خرم آباد) قرار دارد،   قرار دارد. سازه ای که با نام های دیگر مانند قلعه دوازده برج، قلعه شاپورخاست و قصر اتابکان شناخته شده است، حدود 1800 سال پیش ساخته شده و از قرن ها پیش به عنوان نماد خرم آباد در نظر گرفته می شده است.  فاصله پایه های اصلی قلعه حدود 300 تا 400 متر (980 فوت × 1310 فوت) اندازه گیری می شود. ارتفاع کل ساختار، از جمله تپه، به 40 متر بالاتر از منطقه اطراف می رسد. قلعه دارای وسعتی به مساحت 5300 متر مربع (57000 فوت مربع) است. به نظر می رسد قلعه Falak-ol Aflak دارای یک سیستم زهکشی و فاضلاب روی قدیمی  است.پیش از این، کارشناسان معتقد بودند که این کانال های با عمق بیش از یک متر که کل منطقه زیر قلعه را پوشش می دهند، برای استفاده آب ساکنین قلعه بوده اند. اما  در حال حاضر تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این کانالها توسط مهندسان ساسانی برای محافظت قلعه در برابر دگرگونی های آب و هوا و خارج کردن آبهای اضافی از بدنه قلعه  ساخته شده است تا استحکام سازه حفظ شود.

گرداب سنگی

Gerdab Sanghi (به معنی گرداب سنگی)، به طور محلیGerdaw-Bardineh نامیده می شود، یک ساخت و ساز استوانه ای ساخته شده از سنگ و ساروج است – ساروج یک نوع ملات مخلوط ساخته شده از خاک رس با آهک است. این ساختمان در نزدیکی غاری قدیمی و با قدمت پیش از میلاد بنام Qomri  قرار گرفته است.  سه کانال متفاوت آن برای مدیریت آب از چشمه ها طراحی شده است و شهر باستانی شاپورخانه را با آب آشامیدنی تامین می کند. این ساخت و ساز برای مقادیر و توزیع آب آشامیدنی و کشاورزی در میان جمعیت محلی و کشاورزان مورد استفاده قرار میگرفت. همچنین این کانالها و آبروها برای آبیاری استفاده می شدند که بقایای آن در مجاورت دره خرم آباد و محل شهر باستانی شاپورخانه دیده می شود.ساختار دارای قطر 18 متر است.

 

خرم آباد

پایتخت استان لرستان خرم آباد، یکی از مهمترین شهرهای غرب ایران بوده و از گذشته ای دور باقی مانده است. شهر باستانی خدادو در خلال دوره ای از تاریخ مرکز تمدن ایلام موجود و مهم بوده است که امروزه شهر خرم آباد فعلی است. شاپورخواست، شهرستان باستانی و قدیمی خرم آباد است که، بر اساس خرابه های آن توسط شاپور دوم، دهمین پادشاه ساسانی ساخته شده بود. قلعه فلک الافلاک Falak-ol Aflak نماد شهر باقی مانده از آن دوران است. شهر خرم آباد در حال حاضر در مسیر یک آزاد راه واقع شده است که بزرگراه بین تهران و بندر امام است و بخشی از راهرو شمالی- جنوبی است که به آن بزرگی و اهمیت استراتژیک می دهد. جمعیت شهر عمدتا لر و لک هستند و هرچند این دو قومیت با یکدیگر مرتبط هستند. این شهر دارای آب و هوای معتدل با بارندگی های سنگین به خصوص در بهار و زمستان است که شهر را با منابع آب زیرزمینی و چشمه های متعدد زنده و زیبا نگه می دارد.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.