معروف ترین برج های کج دنیا

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

برج کج زورهوزن

اولین برجی که می خواهیم از سری برج های کج دنیا خدمتتان معرفی کنیم، برج زورهوزن در کشورآلمان است. ارتفاع زورهوزن تقریبا در این کشور تقریبا ۲۸ متر است. قدمت این برج به قرن ۱۳ میلادی بر می گردد و در دهکده ی زورهوزن نیز واقع می باشد. خمیدگی این بنا کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان از قرن ۱۳ میلادی نیز شروع شده است. با پوسیده شدن شالوده و زیرساخت این بنا بر اثر رطوبت خاک، برج زورهوزن نیز شروع به کج شدن کرد. برج زورهوزن حدود ۵٫۱۹ درجه خمیدگی دارد و میزان کج شدن آن حتی از برج معروف پیزا هم بیشتر است. از همین رو نیز توانسته عنوان کج ‌ترین برج جهان (به طور طبیعی) را به خود اختصاص دهد. امروزه هنوز از این کلیسا استفاده می‌شود و اقداماتی برای ثابت نگه داشتن و جلوگیری از خمیدگی بیشتر این برج انجام داده ‌‌اند که کار آن در سال ۱۹۹۶ به پایان رسید و از افتادن برج جلوگیری شد.

برج کج پیزا

بعد از کج ترین برج دنیا می رویم سمت معروف ترین برج کج دنیا درایتالیا که نام آن برج پیزا است و در توسکانی ایتالیا نیز واقع شده است. قدمت این برح به قرن ۱۲ میلادی بر می گردد و ساخت آن چیزی حدود ۲ قرن (از سال ۱۱۷۳ تا ۱۳۷۰) نیز طول کشید. از آنجایی که این برج زیر ساخت نامناسب و نرمی داشت، تحمل وزن ساختمانی به این بزرگی برایش مقدور نبود و در حین ساخت، شروع به کج شدن کرد. این برج به مرور زمان خمیده تر شد و در نهایت در سال ۲۰۰۱ آن را تا حدی توانستند به ثبات برسانند و بعد از چند دهه توقف در فعالیتش مجدد به روی عموم نیز باز شد.

برج کج بیگ بن

در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که برج ساعت لندن طی بررسی هایی که انجام شده حدود ۰٫۲۶ درجه نیز خمیدگی دارد و به مرور زمان این خمیدگی در حال افزایش است. همین میزان حرکت برج باعث ایجاد شکاف ‌هایی در دیوار بخش «مجلس عوام بریتانیا» شده و مهندسان در تلاش هستند تا عامل اصلی کجی بیگ بن را پیدا و آن را رفع کنند. همین خود سبب شد تا این که به اندازه ی کافی هم معروف است در فهرست معروف ترین برج های کج دنیا قرار بگیرد.

خانه رقصان

از جالب ترین و همینطور محبوب ترین ساختمان ها در جهان که افراد زیادی در دنیا هستند که برای دیدن آن به پراگ سفر می کنند. این ساختمان نیز خانه رقصان نام دارد و در نزدیکی رودخانه ولتاوا نیز در شهر پراگ قرار گرفته است. ولادو ملونیک و فرانک گری از معماران این بنا بودند و برای طراحی آن رقص دو نفره را در نظر داشتند. حتی این بنا را ابتدا با نام مستعار «فرِد و جینجر» می ‌شناختند.علاوه بر آن، خانه‌ ی رقصان از لحاظ تاریخی نیز حائز اهمیت است؛ زیرا قبلاً در مکان فعلی آن، خانه ‌ای به سبک نئورنسانس قرار داشت که طی بمباران انجام شده توسط آمریکا، در سال ۱۹۴۵ به ویرانه تبدیل شد.

برج مونترال

یکی از معروف ترین برج های کج دنیا ، برج مونترال در شهر کبک کانادا است. ارتفاع این برج در حدود ۱۶۵ متر بوده و با ۴۵ درجه خمیدگی توانسته در این فهرست نیز قرار بگیرد. این برج به بخش شمالی ورزشگاه اصلی پارک المپیک مونترال متصل است که از سال ۱۹۸۷ میلادی بر روی عموم باز گذاشته شد و سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند.

هتل بلا اسکای

دو برج در شهر کپنهاگ به نام هتل بلا اسکای نیز در لیست معروف ترین برج های کج دنیا نیر قرار دارند و هر کدام به اندازه ی ۱۵ درجه در جهت خلاف یکدیگر خمیده شده اند. در واقع این هتل، جزو شگفتی‌های معماری مدرن به حساب می‌آید و ۸۱۲ اتاق، چندین سالن نشیمن و رستوران را شامل می‌شود.

برج نوینسک

برج نوینسک در کشور روسیه یکی دیگر از معروف ترین برج های کج دنیا است. این برج در سال ۱۷۳۲ ساخته شده و عده ای نیز کاربرد این برج به عنوان زندان یا برج ناقوس بوده اما عده ای نیز معتقدند که آکینفی دمیدوف پول هایش را در این برج مخفی می کرده است. اگر بخواهیم از کاربرد این برج در روسیه بگذریم زمینی که این برج بر روی آن بنا شده به مرور زمان بر اثر رطوبت، فرسایش پیدا کرده و دیگر توانایی تحمل وزن سنگین برج را نداشته و در نهایت شکلی نامتعادل به خود گرفته است. خمیدگی این برج به ۳ درجه می‌رسد و معماران توانسته‌اند آجرهایش را تا حدودی متعادل کنند تا از ریزش آن جلوگیری شود.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.