جاذبه های گردشگری سریلانکا

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

کلمبو

درغرب جزیره سریلانکا، شهری  با جمعیت حدود  753,000 نفر و مساحت 37 کیلومتر یک مقصد توریستی محبوب بشمار میاید. کلمبو تاسال 1982 پایتخت قانونی کشوربود. شهری شلوغ ، مخلوطی از زندگی مدرن و ساختمانهای استعماری که نخستین بار پرتغالی ها، درسال 1505 نام کلمبو را از لغات سینهالی برای شهر برگزیدند. کلمبو دارای جغرافیای طبیعی غنی شامل کانال، قناتهای آبی و یک دریاچه 65 هکتاری بنام کلانی میباشد که این دریاچه یکی از متمایز ترین نشانه های کلمبو محسوب میگردد. وضعیت آب و هوایی این شهر در تمام طول سال موسمی  استوایی و معتدل است.

باغ ادویه

سریلانکا کشوری سرسبز و پر از باغ است که از نظر ادویه جات و ترشیجات بسیار شهرت دارد و همین دلیل در طول دوران باستانی، سبب ارتباطات تجاری کشور بین رومی ها، یونان و عرب ها بود. باغ ادویه سریلانکا به منظور رشد ادویه و عرضه آن به سراسر دنیا تاسیس گردید و بازدیدکنندگانی که برای تماشای باغ و مزارع اطرافش به آنجا سفرمیکنند، می توانند بیش از 4000 گونه از درختان باغ پرادینیا، بامبو غول پیکر برمه و حدود 10000  درخت گرمسیری را تماشا کنند. هرکدام از محصولات موجود در باغ برای درمان بسیاری از بیماریها مانند: میخک برای دندان درد، جوزهندی و فلفل سیاه برای هضم غذا و زنجبیل برای درمان بیماریهای حرکتی استفاده میشود. تمامی محصولات تولید شده در اینجا برای خریداری عموم قابل دسترس است.

معبد بودایی دندان 

معبد بودایی دندان مقدس در شهرکندی و دریک کاخ سلطنتی قراردارد و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. نام معبد از بودایی مقدس گرفته شده که پس از مرگش هرتکه از جسدش را هرگوشه فرستادند و دندانش سهم این معبد گردید. مردم برای پرستش خدای خود 3 بار در روز(سپیده دم، ظهر، شب) درمعبد حاضر میشوند و تمام نذورات خودرا به این معبد تقدیم میکنند.

مزرعه کاسگودا لاک پشتها 

درسال 1981 و در 11 کیلومتری جنوب ساحل بنتوتا، جهت محافظت از انواع لاک پشتهای دریایی، راه اندازی شد. لاک پشتهای دریایی ساکنین صدساله در اقیانوسها هستند که جهت جلوگیری از انقراض آنها مسئولین تخم لاک پشتها را از ماهیگیران خریداری کرده و از 2 سالگی در مرکز نگهداری میکنند و پس از 4 سالگی درساحل رها میشوند تا به چرخه طبیعی خود بازگردند. سواحل سریلانکا آشیانه لاک پشتهای آبی محسوب میگردد که 5 گونه از آنها شناسایی شدند، بازدیدکنندگان میتوانند از بچه لاک پشتهایی که درون مخزن هستند، دیدن و آنهارا لمس کنند.

باغ گیاه شناسی پرادینیا

باغ گیاه شناسی سلطنتی با 147هکتار و 460 متر بالاتر از سطح دریا، حدود 5 کیلومتری غرب کندی و در نزدیکی رودخانه ماهاولی قرار دارد که سالانه از 2 میلیون بازدیدکننده پذیرایی می کند. باغ پرادینیا برای داشتن ارکیده هایی کمیاب مشهور است. بیش از 4000 گونه گیاه مانند: درخت گردو، گیاهان دارویی و درختان نخل در این باغ به چشم می خورد و بیش از هرچیز دیگری خیابانهای سرسبز باغ(کوک کاج، نخل پالمیرا، نارگیل، رویال پالم و کلم) بازدیدکنندگان را به حیرت وا می دارد. درسال 1371 میلادی شاه کریتی باغ را به همراه معبدی درون آن تاسیس کرد که پس از کنترل بریتانیا بر شهر کندی باغ آسیب دید و معبد کاملا نابود شد، بعد از گذشت سالیانی سرانجام درسال 1843 الکساندرماه بطور کاملا رسمی عنوان باغ گیاه شناسی پرادینیا را به این مکان داد تاکنون نیز مدیران زیادی اینجا را با جان و دل نگهداری کردند ولی حال توسط وزارت ملی کشاورزی اداره میشود.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.