جاذبه های شیراز

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

دروازه قرآن

از آنجایی که مسلمانان معتقدند که عبور از زیر قرآن، حفاظت از آنها را به در جاده به همراه دارد، دروازه، از جمله دو قرآن بزرگ، در ورودی شمال شرقی قرار گرفته بود تا نعمت ها و برکت و سلامتی را برای مسافران در خروج یا ورود به شهر به همراه بیاورد. دروازه باستانی قرآن در قرن نهم به عنوان بخشی از دیوار بزرگ شهر ساخته شد و بعدها بمرور  زمان بازسازی شد. امروزه در کنار دروازه قرآن پارکی ساخته شده است.

قبر سعدی

شاعر قرن سیزدهم میلادی، سعدی شیراز و یا استاد سخن است که به واسطه بسیاری از تاثیرات بزرگی که بر سخنرانان فارسی در سراسر جهان گذاشته است، مشهور شده است. او اولین شاعر ایرانی است که سروده هایش به زبانهای اروپایی ترجمه شده است و آیه مشهور آن در مورد بشریت بر روی ورودی ساختمان سازمان ملل متحد حک شده است.

آرامگاه حافظ

حافظ در لبه شمالی شیراز قرار دارد و برجسته ترین شاعر فارسی است که در یک آرامگاه سنگ مرمر که به نام حافظیه معروف است دفن شده است. باغ نارنج حافظ در اواسط آوریل در انتظار گردشگران و علاقه مندان به ادبیات فارسی است که در آن کردشگران و علاقه مندان حافظ در حال خواندن و آواز خواندن با اشعار حافظ مورد علاقه خود هستند.

مسجد رنگین کمان

مسجد نصیرالملک که در سال 1888 در دوران قاجار ساخته شده است، نماد معماری اسلامی در ایران است. مسجد صورتی یا رنگین کمان مسجدی با ترکیبی از هفت رنگ رنگین کمان در داخل و بیرون عمارت است. برای دیدن رنگین کمان این مسجد،  صبح هنگام در مراسم مسجد صورتی شركت كنيد، هنگامي كه پرتوهاي نور خورشيد از طريق پنجره هاي بسيار كوچك عبور مي كنند و رنگ هاي شگفت انگيزي را در آرك ها و مكان هاي پيچيده مشاهده مي كنند.

ارگ کریم خان

کریم خان گروهی از معماران برجسته ایران را به کار گرفت و بهترین مواد را از جهان برای این ارگ جمع آوری کرد که منجر به ایجاد ارگ کریم خان بعنوان معروف ترین محله های تاریخی در ایران شد. در طول دوره قاجار، ارگ کریم خان شیراز به عنوان مقر فرماندار مورد استفاده قرار گرفت و متعاقبا تا پایان قاجار به یک زندان تبدیل شد. بعدها، در سال 1971، این ارگان به سازمان میراث فرهنگی ایران اعطا شد که نوسازی آن را آغاز کرده و موزه را به وجود آورد.

باغ ها

شیراز شهر باغ های شگفت انگیز است که شما می توانید به معنای واقعی کلمه در هر گوشه ای از شهر حضور داشته باشید. ولی معروفترین باغ یعنی باغ ارم از قرن 13 ساخته شده است، که یک باغ چهارگانه و چهار فصل ایرانی است و توسط یکی از روئسای طایفه  قشقایی احداث شده است. باغ در حال حاضر بخشی از باغ گیاه شناسی شیراز است و برای عموم باز است.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.