اولین سفر هوایی جهان

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

در روز 7 اکتبر سال 1919، شرکتی با عنوان کی ال ام در کشور هلند تاسیس شد و عنوان اولین شرکت هواپیمایی جهان را به خود اختصاص داد؛ اولین پرواز این شرکت، در روز 17 مه سال 1920 صورت گرفت.

این پرواز که 2 خبرنگار انگلیسی و تعدادی روزنامه، تنها مسافران آن بودن، مسیر بین لندن و آمستردام را با هواپیمای ایر کو دهاویلندDH۱۶ با شناسه EALU و به خلبانی جری شاو به انجام رساند.

در سال 1920 KLM مجموعا 440 مسافر و 22 تن بار جابه‌جا کرد و به این صورت پروازهای منظم شرکت از سال ۱۹۲۱ آغاز شد. پنج سال بعد، این شرکت پروازهای مختلفی را به مقصد شهرهایی چون آمستردام، روتردام، بروکسل، پاریس، لندن، برمن، کپنهاک و مالمو با هواپیماهای فوکر انجام می‌داد. این شرکت همچنین اولین شرکت هوایی بود که به مقصد فرودگاه منچستر پرواز کرد. شرکت هواپیمایی کی ای ام برای انجام پرواز های خود از هواپیماهای فکر F2&3 استفاده می کرد.

 

پروازهای بین قاره‌ای شرکت در سال ۱۹۲۹ با پرواز به کلونی در اندونزی آغاز شد. البته لازم به ذکر است، اولین پرواز طولانی KLM پنج سال پیش از آن به خلبانی ون در هوپ انجام شده بود.

کی ای ام در سال ۱۹۳۰ با پیشرفتی چشمگیری توانست ۱۵۱۴۳ مسافر را جابه‌جا کند. در جریان جنگ جهانی دوم تمامی پروازهایKLM به جز پروازهایی که از اقیانوس اطلس می‌گذشت متوقف شد.

اولین پرواز شرکت بر فراز اقیانوس اطلس در دسامبر سال ۱۹۳۴ به مقصد کوراکوا آغاز شد. در ۲۱ ماه مه سال ۱۹۴۶ کی ال ام پرواز منظم آمستردام به نیویورک را راه‌اندازی نمود. نخستین پرواز شرکت برفراز قطب شمال در سال ۱۹۵۸ و به مقصد ژاپن انجام گرفت.

 

این شرکت در مارس سال ۱۹۶۰، نخستین هواپیمای جت داگلاس را وارد ناوگان خود کرد و اولین بوئینگ ۷۴۷ در فوریه ۱۹۷۱ با ورود به ناوگان KLM عصر هواپیماهای جت غول پیکر را برای این شرکت آغاز کرد. کی ای ام در سال 1983 قراردادی با بوئینگ برای ایجاد تغییراتی در مدل 200-747 منعقد کرد که این پروژه دو سال به طول انجامید. در ژوئن سال ۱۹۸۹ نیز شرکت، اولین بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ خود را به نمایش گذاشت. در ژوئیه سال بعد،کی ال ام،  ۲۰ درصد از سهام شرکت هوایی شمال غربی را خریداری کرد که این موضوع سبب ایجاد اتحاد قدرتمندی بین این دو شرکت هواپیمایی گشت. در سال 1990 تعداد جابه‌جایی مسافران KLM به 16 میلیون رسید. درمارس سال ۱۹۹4 این دو شرکت راه‌اندازی کلاس تجارت جهانی را در پروازهای بین‌قاره‌ای خود اعلام کردند.

 

KLM در مارس و ژوئن ۲۰۰۲ اعلام کرد با خرید هواپیماهای بوئینگ و ایرباس و بازنشسته کردن هواپیماهای بوئینگ قدیمی و مک دانل داگلاس، ناوگان بین‌قاره‌ای خود را نوسازی خواهد کرد. به همین دلیل، نخستین بوئینگ ۷۷۷ در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۳ و نخستین ایرباس ۳۳۰ در ۲۵ آگوست ۲۰۰۵ به ناوگان KLM پیوستند.

در روز 30 سپتامبر سال 2003 دو شرکت ایرفرانس و کی ال ام اعلام کردند که قصد دارند ضمن ادغام، شرکت کی ال ام ایر فرانس را تشکیل دهند که این امر در روز 5 مه 2005 به وقوع پیوست؛ ولی هر دو شرکت کماکان با نشان اختصاصی خود پرواز می‌کنند.

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.