دانستنیهای هواپیما و پرواز

۱۳۹۷ ۲۴ آبان

گرفتگی گوش

یکی از اولین تجربیات سخت در سفر هوایی کیپ شدن گوش هاست. بعضی ها ممکن است نگران این موضوع باشند که این کیپ شدن خطری برای سلامتی و شنوایی آنها داشته باشد. اما باید بدانید که گرفتگی و کیپ شدن گوش به دلیل تغییر فشار هوا ایجاد می شود و مساله ای کاملا طبیعی است. البته ممکن کیپ شدن گوش در طول پرواز باعث اذیت شدن شما شود. راهکارهای برای رفع این مشکل وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید در پرواز بعدی سفر راحت تری داشته باشید.

تکان های هواپیما

تمام کسانی که تا به حال با هواپیما پرواز کرده اند حتما تکان های شدید هواپیما را تجربه کرده اند. این تکان ها گاهی می توانید بسیار شدید و نگران کننده باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست. تکان های هواپیما در طول پرواز کاملا طبیعی هستند و به دلیل بالا پایین شدن بال های هواپیما برای تنظیم جریان هوا ایجاد می شوند.

 در واقع، نحوه پرواز هواپیما نیز مشابه پرندگان است. با این تفاوت که هواپیما بال بال نمی زند، بلکه با بالا و پایین شدن بال های هواپیما فشار هوا را کنترل می کند و هواپیما را در مسیر و جهت درست نگه می دارد. به طور مثال، در هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ بال ها تا ۸ متر نیز ممکن است کج شوند.

تفاوت طعم چای در هواپیما با چای روی زمین

اگر تا به حال در هواپیما چای نوشیده باشید حتما متوجه طعم متفاوت و کمی عجیب آن شده اید. این تفاوت آنقدر محسوس است که لازم نیست حتما چای شناس حرفه ای باشید. جالب است بدانید که این تفاوت طعم چای در هواپیما به دلیل اختلاف در دمای جوش آب است. به طور معمول و در سطح زمین، چای با آبی که در دمای ۱۰۰ درجه به جوش رسیده آماده می شود. اما در هواپیما به دلیل ارتفاع زیاد این دما به ۹۰ درجه کاهش پیدا می کند.

 هرچند ممکن است این کاهش دمای جوش باعث سریع تر آماده شدن چای شود، اما موجب می شود فرآیند دم کشیدن چای به طور کامل انجام نشود و به همین دلیل طعم چای کمی متفاوت خواهد بود. این موضوع در ارتفاعات کوهستانی نیز صادق است و کوهنوردان حرفه ای با این طعم متفاوت چای آشنایی دارند. علاوه بر چای، طعم غذاها نیز ممکن است کمی متفاوت باشند.

توالت هواپیما

داستان ها و روایات شنیدنی اما ترسناکی راجع به گیر کردن در توالت شنیده می شود. در سال ۲۰۰۲ بی بی سی گزارش داد که یک زن در توالت بوده و قبل از آنکه بلند شود دکمه سیفون را فشار داده و به دلیل مکش هوا بدنش به توالت چسبیده، به طوری که مهمانداران مجبور به نجات او شده اند.

 اما تحقیقات و مستندات نشان می دهند که این داستان جعلی بوده و چنین اتفاقی هرگز نیافتاده است. البته این موضوع درست است که توالت های هواپیما بجای سیفون از مکش هوایی استفاده می کنند، زیرا اگر بخواهند از سیفون های معمولی استفاده کنند مجبورند حجم بسیار بالایی از آب را داخل هواپیما نگه دارند که این حجم آب و مایعات باعث سنگین شدن وزن هواپیما می شود. اما نحوه عملکرد این مکش های هوایی طوری است که احتمال هیچ گونه خطری برای مسافران وجود ندارد.

 باز شدن درب هواپیما در حال پرواز

وقتی در هواپیما نشسته اید و منتظر بلند شدن هواپیما هستید حتما این جمله را شنیده اید که اعلام می کند: درب ها در حالت اتوماتیک قرار گرفتند. ممکن است مسافران با شنیدن این جمله تصور کنند درب های هواپیما قرار است قفل شوند. اما نکته جالب توجه این است که درب های هواپیما اصلا قفل نمی شوند. در واقع، درب های هواپیما نیازی به قفل شدن ندارند، زیرا هنگامی که هواپیما در ارتفاع قرار دارد به دلیل فشار هوا عملا باز کردن در هواپیما غیرممکن است. در نتیجه، وقتی هواپیما در آسمان بالا می رود فشار هوای داخل هواپیما درها را به سمت بیرون فشار می دهد و آن ها را در جای خود مهر و موم می کند. هرچه ارتفاع هواپیما بیشتر شود درها محکم تر می شوند. به حدی که باز کردن درها عملا غیرممکن خواهد بود. اما لطفا سعی نکنید در پرواز بعدی این موضوع را امتحان کنید.

دود سفید هواپیمای در حال پرواز

شاید تا به حال این خط های سفید را دیده باشید که در امتداد هواپیماهای جت در آسمان تشکیل می شود و تا مدتی باقی می ماند. این خط های سفید مسیرهای بخار نامیده می شوند. سوخت هواپیما هیدروکربنی است که در موقع سوختن دو ترکیب تولید می کند، دی اکسید کربن و آب.

 این آب به خاطر دمای بالای موتور جت که حدود ۱۳۰۰ درجه است، تبدیل به گاز می شود اما هنگامی که خارج می شود و با هوای سرد جو برخورد می کند تبدیل به قطره های ریز و کریستالی می شود که در آسمان ردی سفید تشکیل می دهند.

بنابراین اگر با دقت به این صحنه نگاه کرده باشید همیشه فاصله ای بین انتهای هواپیما و این خط سفید وجود دارد، زیرا مدتی طول می کشد تا بخار تولید شده در برخورد با هوای سرد تبدیل به قطره های آب شود.

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.